Trijumf Montoje, Alonso nadomak titule

Vozač Meklarena Huan Pablo Montoja pobedio je na trci za Veliku nagradu Italije na stazi u Monci, dok se Fernando Alonso iz Renoa još više približio ostvarenju namere da postane najmladji šampion Formule jedan.

Vozač Renoa, 24-godišnji Alonso, nije uspeo da prestigne Montoju i trku je završio kao drugi. On je sada prednost na tabeli povećao na 27 bodova u odnosu na Raikonena, koji je današnju trku završio kao četvrti. Do kraja šampionata ostale su četiri trke. Treći je bio drugi vozač Renoa, Ðankarlo Fizikela, a njegov tim sada ima osam bodova prednosti nad Meklarenom u trci konstruktora.

Raikonen jedino može da kudi lošu sreću zbog svojih rezultata. Pošto je pobedio u poslednje dve trke, u Italiju je doputovao sa namerama da proba da ostvari veliki uspeh, ali ga je kvar motora u kvalifikacijama koštao početne pozicije, tako da je trku počeo sa 11. mesta. On je, medjutim, uspeo da dodje do druge pozicije, ali je posle zaustavljanja u boksu pao na peto mesto. Trku je nastavio sa dovoljno goriva da ne mora da se zaustavlja do kraja, ali je posle tri kruga ponovo morao u boks, jer mu je pukla zadnja leva guma. Borbeni Finac vratio se u trku kao 12, ali je sjajnom vožnjom na ivici incidenta ponovo došao na četvrto mesto

Peti je bio Jarno Truli iz Tojote, a šesti njegov klupski drug Ralf Šumaher. Prijatno iznenadjenje priredio je Antonio Piconija, koji je završio kao sedmi. Piconija je u Vilijamsu zamenio bolesnog Nika Hajdfelda. Poslednji poen osvojio je Dženson Baton iz BAR-a. Sedmostruki svetski šampion Mihael Šumaher nije osvojio nijedan bod i sada nema ni teorijske šanse da osvoji titulu. Nemac je ispao iz trke za titulu prvi put posle 1999. godine, čime je okončana najduža vladavina u istoriji ovog sporta.

9. Džordan - Tojota 11
10. Minardi - Kozvort 7